Cysty na jajnikach – przyczyny powstawania

Posted on gru 9, 2012 in Cysty na jajnikach | 0 comments

Cysty na jajnikach – przyczyny powstawania

Cysty na jajnikach stanowią jedną z najbardziej rozpowszechnionych kobiecych przypadłości zdrowotnych. Najczęściej zmiany tego rodzaju mają charakter łagodny, czasami jednak mogą przekształcić się nawet w nowotwory jajnika. Z tego powodu każda kobieta powinna mieć świadomość, jakie czynniki sprzyjają powstawaniu torbieli. Szczególną uwagę na tę kwestię powinny zwrócić kobiety młode, które dopiero planują potomstwo – w niektórych przypadkach torbiele mogą stanowić zagrożenie dla ich płodności.

Cysty na jajnikach – skąd się biorą?

Powstawanie cyst na jajnikach związane jest najczęściej z zaburzeniami hormonalnymi, które wprowadzają zmiany w miesięcznym cyklu kobiety. Gdy wszystko funkcjonuje prawidłowo, dojrzewający pęcherzyk Graafa uwalnia komórkę jajową, która następnie może zostać zapłodniona. Gdy jednak pod wpływem zaburzeń hormonalnych ten system działa wadliwie, pęcherzyk Graafa nie może pęknąć, a zamiast tego dalej rośnie i powiększa swoje rozmiary. Czasami zdarza się także, że cysta powstaje z ciałka żółtego, które nie zanikło we właściwym czasie, przekształcając się w patologiczną zmianę. U niektórych kobiet przyczyną pojawiania się torbieli może być endometrioza, będąca poważną chorobą, utrudniającą zajście w ciążę i wymagającą leczenia.

Rodzaje cyst

Cysty na jajnikach mogą mieć różną genezę, a ich rodzaj uzależniony jest najczęściej od przyczyny, która wywołuje ich powstawanie. Najczęściej spotykamy się z tzw. torbielą czynnościową, która pojawia się u kobiet w okresie rozrodczym na skutek nieprawidłowego rozwoju pęcherzyka Graafa. Stosunkowo częstą przypadłością u młodych kobiet jest także zespół policystycznych jajników (tzw. wielotorbielowatość), który polega na przekształcaniu się niedojrzałych pęcherzyków Graafa w miniaturowe torbiele, które uniemożliwiają komórce jajowej prawidłowy rozwój, co w efekcie prowadzi do niepłodności. Torbiele tego typu wymagają długotrwałego leczenia, głównie hormonalnego. Groźną odmianą cyst są tzw. torbiele endometrialne (zwane czekoladowymi ze względu na ciemną barwę, którą zawdzięczają nagromadzonej wewnątrz zmiany krwi), które pojawiają się w przypadku endometriozy – choroby wędrującej śluzówki błony macicy. Fragmenty takiej śluzówki po oderwaniu się mogą zawędrować między innymi do jajników, gdzie przekształcają się w niebezpieczne dla zdrowia torbiele, które należy leczyć operacyjnie.

Przyczyny powstawania cyst na jajnikach najczęściej mają ścisły związek z naszym stylem życia. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, wiele pozornie nieistotnych czynników wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Do czynników tych należy tryb życia, sposób odżywiania się, częstotliwość występowania sytuacji stresowych w naszym życiu, a nawet powietrze, którym oddychamy. We współczesnym świecie narażeni jesteśmy na wszechstronny atak szkodliwych substancji, które upośledzają działanie naszego organizmu i osłabiają go, a to w sposób pośredni prowadzi do powstawania wielu schorzeń, w tym właśnie cyst. Osłabiony, rozchwiany organizm nie potrafi zmobilizować sił do walki z nieprawidłowościami, które namnażają się i stają się coraz groźniejsze.

Dlatego warto zwracać uwagę na nasz styl życia i sposób odżywiania, wspomagać się naturalnymi produktami. W codziennej gonitwie nie zawsze mamy czas na prawidłowe przygotowanie posiłków oraz zwracanie uwagi na ich wartość odżywczą. Możemy wówczas skorzystać z pomocy dietetyków, którzy doradzą, co i w jakich ilościach powinniśmy spożywać. Jednak często bywa tak, że wychodząc do pracy przebywamy poza domem 10 – 14 godzin, a wtedy ciężko zastosować odpowiednią dietę i dbać o właściwą ilość posiłków w ciągu dnia. Pomocą mogą się wówczas okazać suplementy diety, jednak bardzo istotne jest ich pochodzenie: niezmiernie istotne jest, by były one naturalne. Codziennie z rana możemy pić oczyszczającą herbatę Gonseen, w ciągu dnia idealną przekąską będzie natomiast batonik mineralno-witaminowy Dakseen. Wieczorem warto zażyć Yamseen, który doskonale uspokaja i pomaga nam się odstresować, a dzień można zakończyć kojącą kąpielą w solach z minerałami Morza Martwego.

Wszystkie te działania wzmocnią nasz organizm i wspomogą jego działanie, a przecież że silny i zdrowy organizm stanowi jedną z podstaw walki z wieloma chorobami cywilizacyjnymi i różnorodnymi schorzeniami, do których zaliczają się między innymi cysty na jajnikach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *