Samokontrola piersi jest badaniem, o którym ze słyszenia zna chyba każda kobieta, ale mało która rzetelnie i regularnie je wykonuje. Tymczasem według statystyk aż 80% zmian w piersiach kobiety wykrywają same, ewentualnie wykrywają je ich partnerzy – trudno chyba o lepsze potwierdzenie skuteczności badania manualnego. Co więcej, korzyści, jakie z niego płyną, są nieocenione: wystarczy tylko wspomnieć, że wcześnie wykryty nowotwór piersi daje duże szanse na całkowite wyleczenie, podczas gdy zbyt późno postawiona diagnoza w wielu przypadkach równoznaczna jest z wyrokiem śmierci. Warto także podkreślić, że rak we wczesnym stadium umożliwia całkowitą eliminację guza bez konieczności usuwania piersi. Im później dowiemy się o nowotworze, tym większe jest także ryzyko przerzutów, a sam proces leczenia i rekonwalescencji znacznie się wydłuża. Tego wszystkiego możemy uniknąć, regularnie badając swoje piersi.
Samokontrola piersi, zwana także samobadaniem, stanowi badanie profilaktyczne, któremu każda z nas powinna poddawać się raz w miesiącu. Choć do jego wykonania nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu ani fachowej wiedzy, to właśnie samobadanie piersi stanowi jeden z najważniejszych elementów w procesie wczesnego wykrywania raka piersi. Jest całkowicie bezbolesne, wymaga jedynie kilkanaście minut wolnego czasu i nieco skupienia. Badanie wykonujemy w ciepłym miejscu zapewniającym intymność – najlepiej rozpocząć je przed wieczorną kąpielą, a kontynuować, gdy już weźmiemy prysznic. Pamiętaj, że najlepiej badać się między 7. a 10. dniem cyklu, czyli w kilka dni po ustaniu krwawienia miesiączkowego. W pozostałych fazach cyklu, zwłaszcza przed miesiączką, piersi bywają obrzmiałe, co zwiększa ich bolesność i może powodować dyskomfort w trakcie badania.
Badanie składa się z dwóch części: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego, zwanego palpacją. Badanie wzrokowe przeprowadzamy w pozycji stojącej, natomiast dotykowe – zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej, dzięki czemu mamy dokładniejszy ogląd na stan gruczołów piersiowych.
Samobadanie piersi jest jednym z podstawowych kroków na drodze do wczesnej diagnozy nowotworu. Mało która z nas wie, że rak piersi stanowi aż 20% wszystkich zachorowań na nowotwory wśród Polek, a więc co piąta kobieta w naszym kraju, u której zdiagnozowano raka, cierpi właśnie na raka piersi. Regularnie przeprowadzane samobadanie daje każdej z nas ogromną szansę na wczesne wykrycie nieprawidłowości, a więc i na całkowity powrót do zdrowia – nie lekceważmy tego, gdyż zaniechanie tego badania może nas kosztować zdrowie, a nawet życie.
Najnowsze komentarze