Menopauza to nie koniec świata

Posted on gru 9, 2012 in Menopauza | 0 comments

Menopauza to nie koniec świata

Każda kobieta z pewnością zna zatrważające opowiadania znajomych, mamy, babci czy kuzynek, które narzekają na niedogodności, jakie w ich życie wprowadziła menopauza. Niektóre z nich żalą się na regularne bóle głowy lub kręgosłupa, inne borykają się z uciążliwymi uderzeniami gorąca, depresją, jeszcze inne narzekają na kołatanie serca, uczucie ciągłego zaniepokojenia czy dezorganizującą ich życie bezsenność. Tymczasem menopauza – choć niewątpliwie może być źródłem wielu przykrych i męczących dolegliwości – wcale nie musi być okresem, na który kobieta czeka jak na przysłowiowe ścięcie i którego końca wypatruje z utęsknieniem. Wystarczy tylko odpowiednio o siebie zadbać, by złagodzić nieprzyjemne objawy i przejść przez okres przekwitania spokojnie oraz radośnie.

Menopauza – co to takiego?

Okres przekwitania (inaczej menopauza lub klimakterium) stanowi specyficzny czas w życiu kobiety, który wiąże się z dużymi zmianami w organizmie. Zmiany te dotyczą przede wszystkim gospodarki hormonalnej: w trakcie menopauzy organizm w pewien sposób „przestawia się”, zmienia sposób funkcjonowania, do tej pory ukierunkowany na prokreację i utrzymanie ciąży. Jajniki, które dotychczas w trakcie każdego cyklu produkowały gotowe do zapłodnienia jajeczka, teraz stopniowo zmniejszają swoją aktywność, co wiąże się też ze zmniejszeniem produkcji progesteronu i estrogenów. Można więc powiedzieć, że menopauza stanowi okres przejściowy między wiekiem prokreacyjnym a początkami starzenia się organizmu. Najczęściej okres przekwitania rozpoczyna się między 45. a 55. rokiem życia, jednakże niektóre kobiety obserwują u siebie pierwsze objawy menopauzy tuż po czterdziestce, u innych zaś nie pojawiają się one do sześćdziesiątego roku życia.

Menopauza – podstawowe objawy

Okres przekwitania związany jest z bardzo poważnymi zmianami w gospodarce hormonalnej kobiecego organizmu. Jednakże zaprzestanie jajeczkowania to niejedyne konsekwencje, jakie pociąga za sobą ten stan. Zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego dają również bardziej widome objawy, wśród których najważniejsze i najczęściej spotykane to:

  • uderzenia gorąca
  • zlewne poty, pojawiające się najczęściej w godzinach nocnych
  • uczucie zmęczenia
  • problemy ze snem, bezsenność
  • osłabienie libido
  • huśtawki nastrojów
  • bóle krzyża i stawów
  • częstsza potrzeba oddawania moczu, nawracające zapalenia pęcherza
  • zmniejszenie elastyczności skóry – sucha skóra
  • nawet depresja

Warto dodać, że każda kobieta przechodzi przez ten okres inaczej. Niektóre obserwują u siebie większość objawów z tej listy, inne natomiast nie mają zgoła żadnych widocznych oznak tego, że weszły już w etap przekwitania. Wiele zależy od indywidualnych cech organizmu, jednak to, jak silne są u nas objawy klimakterium w dużym stopniu zależy od nas samych.

Jak sobie radzić z menopauzą?

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że z typowymi objawami okresu przekwitania można sobie radzić. Można je w dużym stopniu złagodzić a nawet całkowicie wyeliminować. Duży wpływ na nasze samopoczucie ma sposób odżywiania się i tempo życia. Istotne jest też to, czy dbamy o nasz organizm, dostarczając mu wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów. Warto pamiętać, że potrzeby kobiecego organizmu w okresie przekwitania zmieniają się: zwiększa się przede wszystkim zapotrzebowanie na wapń, co jest ściśle związane z funkcjonowaniem gospodarki hormonalnej. Brak odpowiednich ilości wapnia prowadzi natomiast do osteoporozy, która stanowi jedną z najczęstszych konsekwencji klimakterium. Istotne w łagodzeniu objawów menopauzy jest także wyrównanie poziomu hormonów płciowych (przede wszystkim estrogenu i progesteronu), które organizm zaczyna wówczas produkować w innych niż dotychczas ilościach. W przypadku kobiet, które w okresie menopauzy odczuwają bardzo silne dolegliwości, lekarze ginekolodzy najczęściej proponują wdrożenie hormonalnej terapii zastępczej, która ma na celu sztuczne uregulowanie pracy naszego układu hormonalnego, a w konsekwencji – zmniejszenie lub ustanie przykrych dolegliwości.

Jednak często po kilku latach stosowania takiej terapii występuje bardzo dużo efektów ubocznych, w tym nawet rak. Hormonalna terapia zastępcza HTZ nie jest wskazana, gdy chorujemy na żylaki, guzy piersi, podwyższone ciśnienie, choroby wątroby, nerek, a także przy cukrzycy.

Dlatego też część kobiet ma obawy przed przyjmowaniem środków hormonalnych, poszukują więc innych metod radzenia sobie z menopauzą. Wiele z nich potwierdza skuteczność terapii, opartych na fitoestrogenach, które są substancjami pochodzenia roślinnego. Fitoestrogeny imitują działanie estrogenu – hormonu płciowego, produkowanego przez kobiecy organizm w okresie prokreacyjnym. Podawanie substancji na bazie fitoestrogenów w okresie menopauzy uzupełnia niedobory estrogenu, dzięki czemu męczące dolegliwości, związane z przekwitaniem stają się mniej dokuczliwe lub całkowicie ustępują.

Jednym z takich produktów jest suplement diety Feminseen, który zawiera naturalne składniki. Jego skład oparty jest na fitoestrogenie soi w połączeniu z flawonoidami i minerałami Morza Martwego. Dzięki temu Femseen stanowi prawdziwą bombę energii, odmładzając kobiecy organizm i poprawiając nastrój. Warto zauważyć, że problem przykrych dolegliwości, związanych z okresem menopauzy dotyczy głównie kobiet w krajach wysoko rozwiniętych. Natomiast w Japonii, w której to spożycie soi jest bardzo wysokie, ten problem dotyka znacznie mniejszą liczbę pań, co dowodzi zbawiennego działania fitoestrogenów na organizm kobiety. Azjatki, a zwłaszcza Japonki, rzadziej też chorują na raka piersi, choroby sercowo-naczyniowe, w krajach azjatyckich notuje się dużo mniejszą ilość złamań osteoporycznych – wszystko to przypisuje się właśnie diecie azjatyckiej, bogatej w fitoestrogeny.

Menopauza to problem, z którym prędzej czy później zmierzy się każda z nas. Nie warto jednak oczekiwać na ten czas w strachu, warto natomiast zacząć działać jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów przekwitania. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, optymizm i pozytywne myślenie – te z pozoru banalne i oczywiste działania naprawdę przynoszą dobre efekty.

Warto też codziennie oczyszczać organizm pijąc herbatę Gonseen, która wyprowadza toksyny z naszego organizmu. Jeśli Twoja praca związana jest ze stresem, profilaktycznie korzystaj z suplementu diety Yamseen, z kolei Faza 9 stymuluje układ hormonalny.

Dzięki temu menopauza i związane z nią niedogodności naprawdę nie będą ci straszne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *