Suplementy diety w czasie ciąży – pomoc dla mamy i dziecka

Posted on maj 31, 2013 in Ciąża, Suplementacja | 0 comments

Suplementy diety w czasie ciąży – pomoc dla mamy i dziecka

Czy suplementy diety w ciąży są potrzebne? Jak wykazują badania naukowe – tak! Dziewięć miesięcy ciąży to dla kobiety czas szczególny – jej ciało zmienia się, a każdy kolejny miesiąc wiąże się z coraz większym wysiłkiem całego organizmu. Z tego względu niezmiernie ważna jest zrównoważona dieta – w tym czasie zwiększa się zapotrzebowanie nie tylko na odżywcze kalorie, ale przede wszystkim na witaminy i minerały. Niestety – dziś, w dobie żywności wysoko przetworzonej coraz trudniej jest dostarczyć ich wraz z posiłkami, dlatego warto sięgnąć po odpowiednie suplementy diety.

Suplementy diety  – kiedy ich potrzebujesz?

Suplementy diety w ciąży to doskonałe rozwiązanie  w przypadku pań, które jeszcze przed przejściem w błogosławiony stan cierpiały na niedobory witamin (np. spowodowane paleniem papierosów)– w takich sytuacjach zaleca je większość lekarzy. Jednak jak wskazują najnowsze wyniki badań naukowych – również panie, które nie miały problemów z niedoborami powinny po suplementy diety sięgać. Ich zadaniem jest nie tylko dostarczenie wszystkich wymaganych składników odżywczych, ale przed wszystkim wspieranie prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju płodu. Należy jednak pamiętać, aby zasięgnąć porady lekarza prowadzącego, jeszcze zanim sięgnie się po suplementy diety dla kobiet w ciąży. Jeśli nie powie inaczej –  odpowiednie suplementy diety powinny być zażywane już na trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciążę, w trakcie jej trwania – zwłaszcza jeśli na początku często zdarzały się tzw. „poranne mdłości”, a także w czasie, gdy kobieta karmi piersią.

Na co zwracać uwagę wybierając suplementy diety w czasie ciąży?

suplementy diety w ciazyZanim przyszła mama zdecyduje, które suplementy diety przyjmować, o ich doborze powinna porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym – on najlepiej wie, czego jej potrzeba. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na kilka kwestii – nie wszystkie dostępne w sprzedaży preparaty witaminowe czy mineralne mogą być bezpiecznie przyjmowane przez ciężarne!  Dlatego wybierając suplementy diety dla siebie należy kierować się kilkoma zasadami:

  • preparaty witaminowo-mineralne powinny być stworzone wyłącznie na bazie naturalnych komponentów, a w swoim składzie zawierać również tzw. fito-składniki, które są niezbędne dla prawidłowych procesów wchłaniania witamin i ich skutecznego oddziaływania na organizm – znajdziesz je w takich suplementach jak Dakseen, czy Chocoseen (obydwa mogą pełnić rolę słodkiej, dietetycznej przekąski!) lub też w  Soupseen zażywany w formie regenerującej zupki czy dodatku do sałatek (można go stosować zamiast soli!);
  • witaminy w zażywanych preparatach nie powinny być pochodzenia chemicznego,  a kapsułki nie powinny  zwierać sztucznych barwników, syntetycznych dodatków smakowych, ani wypełniaczy – są one najczęstszą przyczyną alergii oraz dodatkowo obciążają i tak w czasie ciąży pracującą na zwiększonych obrotach wątrobę;
  • najlepiej, gdy suplementy diety będą stworzone w laboratoriach wyspecjalizowanej firmy suplementacyjnej, posiadającej doświadczenie w produkcji dodatków żywnościowych, łączenia ich poszczególnych składników (know-how) poparte odpowiednimi certyfikatami, jak np. Dr Nona specjalizująca się w preparatach na bazie komponentów Morza Martwego. Nie wszystkie firmy farmaceutyczne kierują się dobrem swoich klientów, a nie wszystkie reklamowane suplementy diety – nawet te dostępne w aptece –  są odpowiednie dla kobiet w ciąży.

I na koniec – przyszła mamo zapamiętaj! W interesie twoim, a w zwłaszcza twojego jeszcze nienarodzonego dziecka, w czasie trwania ciąży wszelkie suplementy diety wybieraj świadomie i stosuj tylko wówczas kiedy masz absolutną pewność, że pełniąc funkcje ochronne i wspomagające dodatkowo nie zaszkodzą. Wszystkie swoje decyzje konsultuj z lekarzem, położną lub farmaceutą.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *