Jednym z najważniejszych punktów w Twoim planie dbania o siebie powinna być troska o to, co jesz. Właściwa dieta jest podstawą zdrowego trybu życia: zapewnia nam niezbędne do życia składniki mineralne i witaminy, wzmacnia organizm i stymuluje układ odpornościowy. Ważne, by była odpowiednio zbilansowana, a także by zawierała wszystkie niezbędne nam do życia minerały i witaminy. Nie mniej istotne jest przestrzeganie stałych pór spożywania posiłków – pamiętajmy, że im częściej jemy, tym lepiej dla nas, bo na naszych talerzach znajdą się wówczas mniejsze porcje, z którymi żołądek sprawniej oraz szybciej sobie poradzi. Prawidłowe zbilansowanie diety jest podstawą zdrowia poszczególnych organów i całego organizmu, podczas gdy niedobory witamin czy minerałów prowadzą do osłabienia oraz są przyczyną powstawania wielu chorób. Dlatego warto dowiedzieć się więcej o tym, co, jak i w jakich proporcjach jeść, by przez długie lata cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.
Podstawą zdrowej diety jest jej prawidłowe zbilansowanie, a więc dbałość o to, by zachować właściwe proporcje między trzema podstawowymi składnikami odżywczymi. Te składniki to białka, węglowodany i tłuszcze. Pamiętajmy też, że do prawidłowego funkcjonowania niezbędne są nam także witaminy, minerały, błonnik oraz woda. Dlatego tak ważne jest, by każdego dnia dostarczać organizmowi składniki ze wszystkich tych grup, a także, by nasza dieta była zróżnicowana. Węglowodany są podstawowym źródłem energii organizmu, dlatego powinny stanowić 40-60% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Ważnym źródłem energii są także tłuszcze, które dodatkowo odgrywają istotną rolę w procesie przyswajania wielu witamin – ich obecność w codziennej diecie powinna ograniczać się do 25-30%. Trzecim filarem zbilansowanej diety są białka, stanowiące podstawowy budulec mięśni, kości i skóry, które w prawidłowo skomponowanej diecie osoby dorosłej powinny stanowić około 15%. Od czasu do czasu popularność zdobywają diety monoskładnikowe (na przykład głośna w ostatnich czasach dieta Dukana, oparta na zwiększeniu podaży białka), warto jednak pamiętać, że na dłuższą metę mogą nam one przynieść więcej szkody, niż pożytku, a równowaga między wszystkimi trzema grupami pokarmów stanowią podstawę właściwego odżywiania.
Zdrowa dieta to nie tylko harmonia niezbędnych do życia składników odżywczych oraz odpowiednia ilość witamin i minerałów – to także przestrzeganie odpowiedniej pory posiłków. Mało która z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nieregularne spożywanie posiłków rozregulowuje nasz metabolizm, co sprzyja tyciu. Wynika to z faktu, że „karmiony” nieregularnie organizm nie wie, kiedy otrzyma następną porcję pożywienia, dlatego na wszelki wypadek woli zgromadzić sobie warstwę tłuszczu, z którego będzie mógł skorzystać w przyszłości. Właśnie z tej przyczyny powinno się jeść pięć posiłków w ciągu dnia, w 3-4 godzinnych odstępach. Większa ilość posiłków to także mniejsze porcje – jedząc częściej, nie będziemy po prostu odczuwały potrzeby nakładania sobie dużych porcji czy dbania dokładek, a organizm już po kilku tygodniach regularnego jedzenia przyzwyczai się do nowego trybu. Warto także pamiętać, że nie bez powodu mówi się, że śniadanie stanowi najważniejszy posiłek w ciągu dnia. To właśnie śniadanie dostarcza nam energii na cały dzień i „rozkręca” metabolizm, dlatego powinno stanowić około 35-40% dziennej kaloryczności, przeznaczonej na wszystkie posiłki. Wszystko to sprawia, że pomijanie śniadań stanowi jeden z najbardziej poważnych błędów żywieniowych.
Najnowsze komentarze