Posted on lip 24, 2013 in Ciąża, Cysty na jajnikach | 0 comments
Cysty na jajnikach u ciężarnych, podczas oczekiwania na narodziny maleństwa, nie są niczym niezwykłym. Jak pokazują badania, rozwijają się u 1 kobiety na 1000 i zazwyczaj stanowią u nich poważny powód do zmartwień. Przyszła mama słysząc diagnozę lekarską instynktownie zaczyna obawiać się o zdrowie i życie swojego nienarodzonego jeszcze dziecka. Świadomość zagrożenia często jest tak przemożna, że pragnie czym prędzej pozbyć się torbieli dobrowolnie decydując się na zabieg usunięcia. Jednak, czy rzeczywiście jest on konieczny, a cysty na jajnikach w czasie ciąży zawsze stanowią zagrożenie? Czy zawsze jest to poważny problem – tak dla przyszłej mamy jak i jej dziecka? Lekarze mówią zgodnie – nie. Jednak kiedy torbiele już się pojawią, należy podjąć pewne kroki – o tym i o innych ważnych kwestiach dotyczących torbieli ciężarnych opowiemy w tym artykule.
Cysty na jajnikach pojawiające się w okresie ciąży nie muszą wiązać się z poważnymi problemami zdrowotnymi, nie wymagają również interwencji lekarskiej – u większości ciężarnych to zmiany łagodne, które zazwyczaj, pod wpływem ciążowych hormonów, zmniejszają się i w końcu znikają całkowicie – i to jeszcze przed planowanym terminem porodu! Ryzyko ich przekształcenia w raka jajnika jest bardzo nikłe – statystycznie rzecz ujmując prawdopodobieństwo to wynosi 1 do 25 tysięcy przed urodzeniem dziecka. Dlatego też specjaliści ograniczają swoje działania w tym temacie do stałego monitoringu torbieli podczas wizyt pacjentki – jeśli zmiany nie przejawiają tendencji do wzrostu to tyle wystarczy. Sytuacja ulega zmianie, w momencie, kiedy torbiel rośnie. Jeśli osiągnie średnicę powyżej 5 cm przeprowadzenie zabiegu usunięcia (farmakologicznego lub chirurgicznego) staje się koniecznością – w przypadku dużej torbieli zawsze istnieje ryzyko jej pęknięcia, a taka sytuacja może niepotrzebnie przyspieszyć poród, a w najgorszym wypadku spowodować poronienie. Do usunięcia kwalifikują się również cysty, które pomimo niewielkich rozmiarów odpowiadają za duży dyskomfort ciężarnej, powodując m.in. mdłości i/lub wymioty, silne bóle głowy, bolesność w okolicach brzucha i piersi. Usunięcia cysty dokonuje się – w zależności od jej umiejscowienia, rozmiaru i etapu ciąży – laparoskopowo, chirurgicznie lub farmakologicznie – za pomocą antybiotykoterapii lub leczenia hormonalnego.
Jeśli lekarz po dokładnych oględzinach zadecyduje, iż stwierdzone u nas cysty na jajnikach nie nadaje się do usunięcia należy podjąć pewne dodatkowe kroki, które wzmocnią nasz organizm, a w efekcie pozwolą na bezproblemowy rozwój ciąży, naszego maleństwa oraz zdrowy, terminowy poród. Na pewno warto jest zwrócić się w stronę naturalnej suplementacji, która wspomagając nasz organizm nie zaszkodzi dziecku. Pomocne będą zwłaszcza te produkty, które zawierają pełny zestaw niezbędnych minerałów i witamin – polecamy zwłaszcza Dakseen czy Chocoseen firmy Dr Nona. Obydwa produkty przeszły pomyślnie szereg testów i badań klinicznych – mogą być bez przeszkód zażywane przez kobiety ciężarne w każdym wieku. Jeśli mimo zapewnień lekarza doskwiera nam stres spowodowany przez cysty – aby go zniwelować można stosować kąpiele w soli Dr Nona. Ich dodatkową zaletą jest zdolność do wyprowadzania nagromadzonych w organizmie toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii wprost poprzez pory skóry! Oczyszczenie organizmu nie tylko pozytywnie wpłynie na nasz nastrój – już po pierwszej kąpieli polepszy się nasze samopoczucie, a jeżeli kąpieli zażywać będziemy regularnie polepszy się funkcjonowanie całego organizmu! A przecież o to chodzi! Dodatkowym pomocnym produktem będzie Ravseen zawierający Omega 3. Oczywiście w przypadku torbieli w okresie ciąży kluczowa jest stała opieka lekarska i wnikliwa obserwacja – pamiętajmy, że nasz lekarz prowadzący powinien podczas każdej wizyty wykonywać badanie USG! To pozwoli przyszłej mamie i maluszkowi na bezpieczne przebycie całej ciąży oraz pomoże zlikwidować zagrożenia i problemy mogące mieć negatywny wpływ na obydwoje.
Najnowsze komentarze