Cysty na jajnikach – kiedy trzeba operować?

Posted on sty 29, 2013 in Cysty na jajnikach | 0 comments

Cysty na jajnikach – kiedy trzeba operować?

 W powszechnej świadomości cysty na jajnikach uchodzą za zmiany o charakterze łagodnym, a duża liczba kobiet wychodzi z założenia, że torbiele nie stanowią realnego zagrożenia dla ich życia i zdrowia. I rzeczywiście: zdecydowana większość tych zmian to tzw. torbiele czynnościowe, które po kilku miesiącach samoistnie zanikają. Jednak niekiedy przyczyny powstawania cyst na jajnikach mogą być inne niż tylko nieprawidłowości, zachodzące w trakcie cyklu miesięcznego, a cysta stanowi dla kobiety zagrożenie na tyle poważne, że trzeba podjąć decyzję o leczeniu operacyjnym.

Cysty na jajnikach się skręcają

Jednym z podstawowych wskazań do operacyjnego usunięcia cysty na jajniku jest sytuacja, w której doszło do skrętu torbieli. Oznacza to, że zaciśnięciu uległy naczynia krwionośne, doprowadzające krew do jajnika: wówczas szybka operacja jest konieczna, gdyż zapobiega martwicy jajnika. Podstawowymi objawami skrętu cysty na jajnikach są silne, ostre bóle brzucha (zwłaszcza w podbrzuszu), nudności, wymioty, osłabienie i ogólne pogorszenie samopoczucia. Warto także pamiętać, że podobne objawy są charakterystyczne również dla ataku wyrostka robaczkowego oraz pękniętej ciąży pozamacicznej, i dlatego dokładne określenie rodzaju i nasilenia objawów może mieć kluczowe znaczenie dla właściwego rozpoznania dolegliwości przez lekarza specjalistę.

Kiedy warto pomyśleć o operacji?

Skręt cysty na jajnikach to niejedyna sytuacja, która powinna nas skłonić do rozważenia podjęcia leczenia operacyjnego. Innym przykładem sytuacji, mogącej stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia jest pęknięcie torbieli, które przebiega łagodniej niż skręt, jednak także może stać się źródłem problemów zdrowotnych. Gdy dojdzie do pęknięcia torbieli endometrialnej, ryzykujemy rozprzestrzenienie się ognisk choroby na całą jamę brzuszną, natomiast w przypadku torbieli ropnej może dojść do infekcji i zakażeń. Jednakże także zwykła torbiel czynnościowa może przysporzyć nam problemów, gdyż zawarta z niej substancja, rozlewając się po jamie brzusznej, podrażnia otrzewną, powodując silny ból, wymioty oraz nudności. Warto pamiętać, że do pęknięcia torbieli może dojść zarówno samoistnie, jak i pod wpływem urazu, a objawem pęknięcia najczęściej jest ból w podbrzuszu. Dlatego duże torbiele, które grożą pęknięciem, lepiej jest usunąć, zwykle należy także poddać się operacyjnemu usunięciu torbieli już pękniętej. Cysty na jajnikach o większych rozmiarach stanowią wskazanie do operacji także dlatego, że mogą uciskać sąsiadujące narządy wewnętrzne, takie jak pęcherz moczowy czy jelita.

Najczęściej cysty na jajnikach rzeczywiście są niegroźne, a ich pojawienie się nie wiąże się z żadnymi konkretnymi objawami zdrowotnymi. Jednak nieleczone cysty – jak wszystkie nieprawidłowe zmiany patologiczne w organizmie – mogą przybrać formę złośliwą, a nawet przekształcić się w nowotwór. Z tej przyczyny każda kobieta powinna pamiętać o regularnym przeprowadzaniu badania dopochwowego USG, by nie dopuścić do sytuacji, w której torbiel przybierze niepojące rozmiary i zacznie uciskać umiejscowione w pobliżu narządy, kręci się lub pęknie. Dotyczy to zwłaszcza pań, stosujących antykoncepcję hormonalną, która może zwiększać ryzyko pojawiania się cyst. Warto konsultować z lekarzem wszelkie wątpliwości, ale także pamiętać o badaniach profilaktycznych, gdyż zbyt często zjawiamy się w gabinecie dopiero wtedy, gdy dolegliwości nasilają się i utrudniają nam normalne funkcjonowanie. A to błąd, który może nas wiele kosztować, dlatego cysty na jajnikach należy regularnie kontrolować. Warto też profilaktycznie wspomagać organizm naturalnymi suplementami, które uzupełnią niedobory minerałów i witamin. Dzięki temu organizm będzie bardziej odporny na wszelkiego rodzaju dolegliwości, naturalne preparaty wspomogą też i usprawnią pracę układu hormonalnego. Można zastosować takie produkty jak Faza 9, Ravseen, herbata Gonseen czy naturalny zestaw witamin i minerałów w postaci batoników Dakseen.

Pamiętajmy też, iż usunięcie cysty operacyjnie to tylko zlikwidowanie skutku, a nie przyczyny. Jeśli nie wzmocnimy swojego organizmu mogą powstawać kolejne, co często rzeczywiście ma miejsce. Dlatego nasze działania powinny skupić się na usuwaniu przyczyn, a nie skutku, co osiągniemy właśnie poprzez wzmacnianie organizmu. Warto mieć świadomość, że profilaktyka jest niezmiernie istotna i naprawdę może spowodować, iż cysty na jajnikach być może nigdy nie powstaną.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *