Jak sobie radzić z bolesną miesiączką?

Posted on paź 11, 2013 in Miesiączka, Suplementacja | 0 comments

Jak sobie radzić z bolesną miesiączką?

Dyskomfort i dolegliwości bólowe związane z menstruacją są doświadczane przez większość kobiet. Chociaż najczęściej przydarzają się młodym dziewczętom i w większości przypadków zanikają po pierwszej ciąży, to zdarza się iż niektórym paniom dokuczają przez wiele lat, praktycznie aż do zaniku miesiączki i pierwszych objawów menopauzy. Jednak trzeba wiedzieć, iż mitem jest twierdzenie jakoby owe bóle były naturalną odpowiedzią naszego organizmu. Nie traktujmy ich jako wyrok – te kilka dni w miesiącu wcale nie musi być spisane na straty!

Objawy związane z bolesnym miesiączkowaniem

Choć dolegliwości menstruacyjne dokuczają praktycznie co drugiej kobiecie, to dla około 40% pań stanowią prawdziwy problem. Trwający kilka dni silny ból uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Zwykle koncentruje się w okolicach podbrzusza pod postacią skurczy i kolek, które mogą promieniować na całe podbrzusze i okolice lędźwiowe. U kobiet, które szczególnie źle znoszą miesiączki pojawiają się również różnorodne objawy towarzyszące – wymienić można chociażby tkliwość piersi i bóle głowy, zaburzenia pokarmowe, mdłości i wymioty, a nawet całkowity wstręt do jedzenia, problemy jelitowe, jak biegunki lub kłopoty z wypróżnianiem a także znaczne obniżenie nastroju, apatia, zmęczenie i nadmierna drażliwość. Często natężenie bólu jest tak silne, że koniecznością staje się rezygnacja z codziennych zajęć i przeleżenie go w łóżku, w pozycji embrionalnej… Jest to pełnoobjawowy zespół bolesnego miesiączkowania.

Czy bolesne miesiączki wynikają z kobiecej natury?

Przyczyn bolesnego miesiączkowania – wbrew pozorom – może być bardzo wiele i przeważnie nie są one wynikiem naszej kobiecej natury fizjologicznej, a więc nie są one dla nas naturalne. Wyjątkiem jest tzw. pierwotne bolesne miesiączkowanie u młodych dziewcząt, które w większości przypadków zanika po urodzeniu pierwszego dziecka. Od tego czasu cykle menstruacyjne stają się bezbolesne – jeśli jest inaczej, lub bóle pojawiają eis nagle, po okresie od nich wolnym przyczyną może być rozregulowanie hormonalne, nieodpowiednio dopasowana antykoncepcja, czy stany zapalne dróg rodnych. Wywoływać je mogą również poważniejsze schorzenia ginekologiczne jak m.in. mięśniaki macicy, endometrioza, polipy jajników, torbiele, wady wrodzone szyjki i trzonu macicy. Zawsze należy wnikliwie obserwować swoje ciało i zgłosić się do specjalisty, aby ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy – w zadnym wypadku nie należy zrzucać winy na karb kobiecej natury i nie podejmować żadnych działań. Powtarzające się bolesne miesiączki – w niektórych przypadkach – mogą prowadzić do innych dolegliwości. Chroniczny ból wywołuje stres, ten z kolei przyczynia się do wielu niekorzystnych procesów w naszym organizmie – jak podwyższony stan gotowości układu nerwowego objawiający się nerwowością, kłopotami ze snem, dolegliwościami trawiennymi i podwyższonym ciśnieniem, co w dalszej perspektywie prowadzić może nawet do w pełni rozwiniętej depresji. Jeśli natomiast lekarz wykluczy chorobowe i fizjologiczne źródła problemu może się okazać, iż należymy do odsetka kobiet, które ze względu na charakterystyczną dla nich czynność układu hormonalnego (nadprodukcja prostaglandyny i wazopresyny, które wywołują nadmierne czynności skurczowe macicy) co miesiąc musza zmagać się z bólem menstruacyjnym.

Jak sobie radzić w czasie bolesnych miesiączek?

Najważniejsze jest zrozumienie natury bólu i nie bagatelizowanie dyskomfortu jaki on wywołuje. Należy spróbować się rozluźnić i skoncentrować na czymś innym, niż sygnały płynące z naszego ciała – pomóc może rozmowa z kimś bliskim, interesująca książka czy film. Relaks i odpoczynek z pewnością przeniesie ulgę, jednak na psychologicznym łagodzeniu dolegliwości bólowych nie poprzestajemy. Warto jest sięgnąć po naturalne środki rozkurczowe i przeciwbólowe (pomóc może np. ziołowa herbatka Gonseen) a także łagodne środki uspakajające  – najlepiej ziołowe, jak preparat Yamseen. Dobrze jest połączyć kurację z miejscowymi okładami – w zależności od reakcji organizmu – zimnych lub rozgrzewających, pomocny może okazać się masaż podbrzusza, np. przy pomocy Kremu Dynamicznego, który w swym składzie zawiera komponenty przeciwbólowe i rozkurczające. Najlepiej nałożyć go na okolice podbrzusza, pod kolanami oraz na miejsca tętna.  Oczywiście pamiętajmy o odpowiedniej diecie w czasie miesiączki – służyć nam będą potrawy lekkostrawne, rezygnacja z napojów kofeinowych (jak kawa i czarna herbata, cola czy energetyki) – zawartość kofeiny może powodować nasilenie się kurczy. Tabletki przeciwbólowe zażywajmy w ostateczności.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *