Samokontrola piersi to podstawa

Samokontrola piersi to podstawa

Samokontrola piersi jest badaniem, o którym ze słyszenia zna chyba każda kobieta, ale mało która rzetelnie i regularnie je wykonuje. Tymczasem według statystyk aż 80% zmian w piersiach kobiety wykrywają same, ewentualnie wykrywają je ich partnerzy – trudno chyba o lepsze potwierdzenie skuteczności badania manualnego. Co więcej, korzyści, jakie z niego płyną, są nieocenione: wystarczy tylko wspomnieć, że wcześnie wykryty nowotwór piersi daje duże szanse na całkowite wyleczenie, podczas gdy zbyt późno postawiona diagnoza w wielu przypadkach równoznaczna jest z wyrokiem śmierci. Warto także podkreślić, że rak we wczesnym stadium umożliwia całkowitą eliminację guza bez konieczności usuwania piersi. Im później dowiemy się o nowotworze, tym większe jest także ryzyko przerzutów, a sam proces leczenia i rekonwalescencji znacznie się wydłuża. Tego wszystkiego możemy uniknąć, regularnie badając swoje piersi.

 

Co to jest samokontrola piersi

Samokontrola piersi, zwana także samobadaniem, stanowi badanie profilaktyczne, któremu każda z nas powinna poddawać się raz w miesiącu. Choć do jego wykonania nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu ani fachowej wiedzy, to właśnie samobadanie piersi stanowi jeden z najważniejszych elementów w procesie wczesnego wykrywania raka piersi. Jest całkowicie bezbolesne, wymaga jedynie kilkanaście minut wolnego czasu i nieco skupienia. Badanie wykonujemy w ciepłym miejscu zapewniającym intymność – najlepiej rozpocząć je przed wieczorną kąpielą, a kontynuować, gdy już weźmiemy prysznic. Pamiętaj, że najlepiej badać się między 7. a 10. dniem cyklu, czyli w kilka dni po ustaniu krwawienia miesiączkowego. W pozostałych fazach cyklu, zwłaszcza przed miesiączką, piersi bywają obrzmiałe, co zwiększa ich bolesność i może powodować dyskomfort w trakcie badania.

 

Jak prawidłowo przeprowadzić badanie?

źródło: http://clio.nazwa.pl/zofiagosz/wp-content/uploads/2010/08/samobadanie-piersi.jpg

Badanie składa się z dwóch części: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego, zwanego palpacją. Badanie wzrokowe przeprowadzamy w pozycji stojącej, natomiast dotykowe – zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej, dzięki czemu mamy dokładniejszy ogląd na stan gruczołów piersiowych.

  • Badanie wzrokowe – przeprowadzamy je przed lustrem oraz pod prysznicem. Rozbierz się do pasa, stań przed lustrem i unieś ręce w górę, jednocześnie przyglądając się dokładnie swoim piersiom. Zwracaj uwagę na ich kształt, kolor i fakturę skóry: czy skóra marszczy się lub naciąga, pojawiają się na niej zmiany lub przebarwienia? Podobne oględziny wykonaj, wspierając dłonie mocno na biodrach. Następnie ściśnij mocno najpierw jedną, a potem drugą brodawkę, obserwując, czy nie wydziela się z nich płyn. Pod prysznicem lewą rękę unieś za głowę, prawą natomiast masuj lewą pierś, wykonując koliste ruchy od brodawki ku zewnętrznej stronie piersi. Zwracaj uwagę na stwardnienia lub guzki, których wcześniej nie czułaś. Następnie to samo powtórz z prawą piersią, masując ją lewą dłonią.

 

  • Badanie palpacyjne – by je wykonać, połóż się na plecach, pod lewy bark włóż poduszkę lub zwinięty ręcznik, a lewą rękę włóż pod głowę. Następnie przy pomocy trzech środkowych palców prawej dłoni delikatnie uciskaj lewą pierś, wykonując okrężne ruchy od sutka w kierunku zewnętrznym – tak, jak robiłaś to pod prysznicem. Badanie wykonuj bardzo dokładnie, zwracając szczególną uwagę na to, by nie pominąć żadnego fragmentu gruczołu. Zwracaj także uwagę na pachwinę oraz obojczyk, gdyż rak piersi może dawać przerzuty do węzłów chłonnych pachy oraz na okolicę nadobojczykową. Gdy zbadasz lewą pierś, cały proces powtórz na piersi prawej. I pamiętaj – jeśli podczas badana cokolwiek zwróci Twoją uwagę lub Cię zaniepokoi, koniecznie udaj się do lekarza, który skieruje Cię na odpowiednie badania.

 

Samobadanie piersi jest jednym z podstawowych kroków na drodze do wczesnej diagnozy nowotworu. Mało która z nas wie, że rak piersi stanowi aż 20% wszystkich zachorowań na nowotwory wśród Polek, a więc co piąta kobieta w naszym kraju, u której zdiagnozowano raka, cierpi właśnie na raka piersi. Regularnie przeprowadzane samobadanie daje każdej z nas ogromną szansę na wczesne wykrycie nieprawidłowości, a więc i na całkowity powrót do zdrowia – nie lekceważmy tego, gdyż zaniechanie tego badania może nas kosztować zdrowie, a nawet życie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *